Welcome to Detroit Sports Forum!

By joining our community, you'll be able to connect with fellow fans that live and breathe Detroit sports just like you!

Get Started
  • If you are no longer able to access your account since our recent switch from vBulletin to XenForo, you may need to reset your password via email. If you no longer have access to the email attached to your account, please fill out our contact form and we will assist you ASAP. Thanks for your continued support of DSF.

Mshaa Girls Girls Championships Division 1-4

biggunsbob

Moderator
Moderator
Joined
Aug 6, 2011
Messages
95,963
Games March 19th , Semifinals March 22nd, Final March 23rd
Division 1
Detroit Mercy Gym
5:30 Pm
Rochester Hills S. Creek (20-5)
Grand Blanc (21-4)………………………. wins 49-27

At Jackson Lumen Christi Gym
7:00 Pm
Holt (18-8)
Belleville (23-2)………..wins 44-39

At Grand Haven Gym
7:00 Pm
Rockford (25-1)………………wins 52-36
Holland West Ottawa (20-6)

At Detroit Mercy Gym
7:00 Pm
Temperance Bedford (24-2)
West Bloomfield (24-1)…..wins 54-32
===================================
Quarterfinals dates the same as D1
Division 2
At Sault Arena
7:00 pm
Negaunee (25-1)………………………..wins 50-45
Flint Powers Catholic (23-3)

At west Bloomfield High
7:00 pm
Detroit Edison (20-3)……………..wins 50-33.
Goodrich (26-0)

At Harper Creek
7:00 pm
GR West Catholic (25-1)………..wins 35-27.
Vicksburg (23-2)

At Ypsilanti Lincoln
7:00 pm
Tecumseh (22-4)
Ann Arbor Father Gabriel (26-0)….wins 50-45
===============================
Division 3
Games March 19th . Semifinals March 21st and finals March 23rd.

At Morehead Gymnasium - Fennville
7:00 pm
Grand Rapids Covenant (19-5)
Niles Brandywine (26-0)…………….wins 43-34.

At Houghton Lake
7:00 pm
Elk Rapids (24-2)
Lake City (24-2)……………..wins 36-28

At Dansville high
7:00 pm
New Lothrop (20-7)
Ann Arbor Prep (22-4)….wins 38-34
=============================
Division 4 . Dates same as D-3

At Gladstone
7:00 pm
Ispheming (25-1)……wins 65-45
St Ignace (18-7)

At Gobles
7:00 pm
Fowler (23-3)…………..wins 51-32
Mendon (23-3)

At Northern Michigan Christian
7:00 pm
Frankfort (21-5)……….wins 56-46
Mount Pleasant Sacred Heart (23-3

At West Bloomfield High
Morenci (21-3)
Kingston (25-1)……….wins 36-21.
 
Last edited:
Mshaa Michigan Girls Semifinals Division 1-4
Semifinal March 22nd
Division 1

Grand Blanc (22-4)……………….wins 54-45 Final.
Belleville (24-2)

Rockford (26-1)
West Bloomfield (25-1)………..wins 55-47 Final ot.
========================
Division 2
March 22nd

Negaunee (26-1)
Detroit Edison (21-3)………………wins 63-46 Final.

GR West Catholic (26-1)
Ann Arbor F. Gabriel (27-0)…..wins 35-33 Final.
=============================
Division 3
March 21st
Niles Brandywine (25-1)………………wins 52-39 Final.
Lake City 25-2)

Rochester Hills Lutheran (18-9)
Ypsilanti Arbor Prep (23-4)………wins 52 30 Final.
=============================
Division 4
March 21st

Ishpeming (26-1)………..wins 75-40 Final.
Fowler 24-3)

Frankfort (22-5)
Kingston 26-1)……………..wins 56-33 Final
=======================
 
Last edited:
Mshaa Michigan Girls State Championships Division 1-4
All games at the Breslin Center, East Lansing Michigan.
Games should be on Ballys sports or Ballys Sports Plus.
Saturday March 23rd.

Division 1
12:15 Pm
Grand Blanc (23-4)
West Bloomfield (26-1)………………….Wins 60-30 Final.
==========================
Division 2
6:15 Ap am
Detroit Edison (22-3)………………………Wins 41-33 Final.
Ann Arbor Father Gabriel (27-0)
===========================
Division 3
4:00 Pm
Niles Brandywine (26-1)
Ypsilanti Arbor Prep (24-4)…………..Wins 33-30 Final.

===========================
Division 4
10:00 Am
Ishpeming (27-1)………………………………Wins 73-54 Final.
Kingston (27-1)
=============================
 
Last edited:
Back
Top